Охоронна система сигналізації

З розвитком технічного прогресу у всіх сферах людської діяльності відбулися докорінні зміни.  Не оминули вони стороною та область захисту особистого та суспільного майна. З метою припинення можливостей розкрадання, або псування цього майна вже давно використовуються різноманітні системи охоронної сигналізації. Ці системи можуть бути самих різних видів та типів.

Призначення охоронної сигналізації

Головне завдання охоронної сигналізації – це своєчасна передача сигналу тривоги про спробу незаконного проникнення на об’єкт, що охороняється. Виконання даного завдання можливе лише при правильному підборі обладнання та вірному проведенні монтажу системи сигналізації.

Види охоронних систем

За способом використання охоронна сигналізація може бути автономною, або централізованою. Тут вже потрібно чітке уявлення про те, які цілі ставляться перед системою.

Якщо завдання в тому, щоб просто відлякати випадкового правопорушника та оповістити власника, або охоронця про спробу проникнення допомогою сирени, то в цьому випадку досить буде місцевої автономної системи.

Якщо ж завдання ставиться більш широке, а саме у припиненні правопорушення чи затримання зловмисника, то необхідна установка охоронної системи з виведенням на централізований пульт охорони.

За способом повідомлення охоронну сигналізацію, поділяють на такі види:

Cистеми які передбачають оснащення об’єктів датчиками, які при проникненні спрацьовують, включаючи звукову сирену, або пристрої зі спеціальними світловими спалахами. Всі пристрої підключені до загальної контрольної панелі, на яку передається сигнал від того чи іншого датчика. На пульт зовнішньої охорони сигнал про порушення не передається.

Принцип роботи такої системи досить простий та популярний. При спрацьовуванні системи включається спеціальний модуль, що відправляє голосові повідомлення на заздалегідь запрограмовані номери абонентів, таким чином, подається сигнал про проникнення порушника. Абонентами, як правило виступають охоронні служби.

В цьому випадку сигнали від датчиків сигналізації передаються на спеціальний GSM-модуль. При спрацьовуванні сигналізації система передає тривожні повідомлення у вигляді SMS, або ж голосові сигнали на запрограмовані мобільні телефони відповідальних осіб.

На сьогоднішній день найбільш ефективна система охоронної сигналізації. При спрацьовуванні охоронних датчиків, сигнал з панелі сигналізації направляється на пульт охорони. Для зв’язку з центральним пультом можуть використовуватися та GSM-лінії, та телефонні канали, та радіоканали, а також спільне, або комбіноване поєднання перерахованих вище ліній.

Типи охоронних датчиків

У будь-якому випадку основою для побудови системи охоронної сигналізації є датчики. Вони можуть бути найрізноманітніших видів та принципів роботи:

  • герконові датчики, що реагують на відкриття вікон, або дверей,
  • інфрачервоні,
  • радіохвильові,
  • ємкісні,
  • акустичні, реагують на розбиття скла,
  • променеві, що спрацьовують при перетині променю та інші.

Всі вони локалізують місце проникнення, передають сигнал на контрольну панель, яка вже в свою чергу здійснює оповіщення. Спосіб оповіщення буде залежати від виду сигналізації та моделі ППК (прилад приймально-контрольний).

Прилад приймально-контрольний (ППК)

Прилад приймально-контрольний (ППК, охоронна централь) – це охоронний пристрій, призначений для прийому сигналів від пожежних і охоронних датчиків, забезпечення електроживленням активних датчиків, видачі інформації на світло-звукові оповіщувачи та передачі тривожних сигналів на пульт охорони або пожежної служби. ППК є основним пристроєм охоронно-пожежної сигналізації.

Додаткові можливості охоронних систем

Нерідко крім охоронних функцій на сигналізацію додатково покладаються і функції контролю і моніторингу за різними технологічними параметрами.

Для цього охоронні сигналізації обладнуються сервісними датчиками і пристроями. Ці датчики відслідковують виток води і газу, стежать за температурою в приміщенні або трубопроводі, вимірюють тиск і вологість, а також наявність напруги на об’єкті, що охороняється. При досягненні заздалегідь визначених параметрів подається сигнал тривоги і (або) включається сервісний привід або механізм. Це можуть бути насоси, клапана, нагрівачі, зволожувачі, генератори і т.д.